Co to jest responsywna strona www?

Share
Co to jest responsywna strona www?
4.2 (84%) 10 votes

 Z roku na rok znacznie przybywa liczba użytkowników korzystających z Internetu nie tylko przy pomocy komputera, notebooka, ale również ze smartfona, tabletu i innych urządzeń mobilnych. Dokonujemy zakupów, przeglądamy social media, wyszukujemy informacji o firmach. Ten ultraszybki postęp sprawia, że każdy właściciel strony internetowej musi pamiętać o jednym: o tym, aby serwis www płynnie dostosowywał się do rozdzielczości ekranu każdego urządzenia.

Era postpecetowa

W dobie urządzeń z ekranami o różnej wielkości, statyczne strony internetowe przestają być funkcjonalne. O ile na ekranie 10-calowego tabletu jeszcze można było dostrzec szczegóły, o tyle na ekranie typowego smartfona był z tym problem. Czasy przeglądania stron internetowych jedynie za pomocą komputera stacjonarnego czy laptopa minęły bezpowrotnie, a ponad 16 milionów użytkowników mobilnych w Polsce dobitnie pokazuje, że należy przystosować się to otaczających realiów.

 

postpecet

Dane statystyczne styczeń 2016 r. Liczba użytkowników korzystających z Internetu w Polsce Link do prezentacji https://mobirank.pl/2016/01/27/mobile-digital-w-polsce-na-swiecie-2016/

 

Wiele ekranów, różne wielkości

 

Responsive Web Design (RWD) to nic innego, jak projekt strony internetowej, której układ automatycznie dostosowuje się do wielkości ekranu urządzenia. Wyświetlane na ekranie treści skalują się tak, aby były one wygodne w odbiorze dla użytkownika. Strony responsywne cechuje uniwersalność, czego dowodem jest ich wygląd na smartfonie czy tablecie.

rwd

Tester RWD

 

Dlaczego warto zmienić stronę na responsywną?

 

Przede wszystkim dlatego, że Google wspiera strony o tej strukturze. Wszelkie sklepy internetowe, blogi, portale, które są oparte na nowoczesnej architekturze będą wyświetlać się na wyższych pozycjach. To oznacza, że przestarzałe strony muszą liczyć się z mniejszą liczbą odwiedzin.

Ponadto, posiadanie responsywnej strony www będzie oznaczało dla użytkownika, że dany sklep/firma/portal jest na czasie. Materiały, które odpowiednio skalują się do rozmiaru ekranu umożliwiają dokładniejsze i przyjemniejsze przeglądanie. Dzięki temu, firma zyska wówczas wielu nowych gości i klientów.

Responsywne strony internetowe stanowią dobrą alternatywę dla mobilnych stron internetowych, które pochłaniają więcej czasu i pieniędzy. Mobilna strona internetowa jest witryną dodatkową, która uaktywnia się urządzeniach przenośnych (więc trzeba ponieść dodatkowe koszty związane z jej tworzeniem i utrzymaniem), natomiast w przypadku stron responsywnych, wystarczy jedna wersja. Wersje mobilne stron internetowych często mają przedrostek m, który poprzedza adres URL np. http://m.wp.pl czy http://m.zalando.pl.

 

Czy strony responsywne mają jakieś wady?

 

Strony RWD posiadają obecnie jeden niewielki minus, choć dla niektórych może on nie stanowić problemu. Mianowicie, jeżeli użytkownik zażyczy sobie, aby jego obecna strona została „przemieniona” w stronę responsywną, to musi liczyć się z kosztami, które niestety przewyższają stworzenie strony internetowej od zera. Jest to kompletnie nieopłacalne posunięcie, chyba że ktoś jest mocno przywiązany do swojej obecnej strony internetowej i jest gotów poświęcić znaczną ilość pieniędzy. W innym przypadku, lepiej zaprojektować stronę od nowa, wprowadzić pewną świeżość i odmłodzić wygląd witryny. Takie zmiany zawsze wychodzą na korzyść użytkownika. Ponadto, z roku na rok zmienia się podejście do designu stron www, dlatego lepiej jest zaprojektować zupełnie coś nowego, na czasie, poprawić nawigację na stronie tak, aby serwis stał się naprawdę łatwy w obsłudze.

 

PODSUMOWANIE:

Urządzenia mobilne sprawiły, że przeglądanie stron internetowych nie jest już domeną komputerów stacjonarnych czy laptopów. Całodobowa obecność w sieci sprawiła, że konsumenci dokonują zakupów przez urządzenia mobilne, więc warto nie zostać w tyle i zmienić swoją stronę na RWD.

 

Share

Komentarze

komentarzy