Miesięczna obsługa Comarch ERP Optima już od 97 zł netto zadzwoń / napisz

cancel
logo ITDevelop
pobierz demo COMARCH OPTIMA
envelope

Wykonanie strony internetowej na umowę o dzieło bądź zlecenie może być finansowo atrakcyjnym wydatkiem, ale często okazuje się, że szukanie oszczędności może nas kosztować więcej nerwów…

Nierzetelny wykonawca strony www – jakie mogą pojawić się problemy podczas współpracy?

Strona internetowa to wizytówka dla Twojej firmy. Projekt musi być przemyślany i zaprojektowany w taki sposób, by odbiorca nie miał problemów z nawigacją i odnajdywaniem pożądanych treści. Stworzenie takiego serwisu www nie jest tanie, lecz poniesione wydatki zawsze zwracają się, gdy są spełnione powyższe warunki.

Zlecenie wykonania strony www studentowi lub osobie niebędącej na działalności wydaje się być korzystnym rozwiązaniem zwłaszcza, gdy cena usługi jest nawet kilkukrotnie niższa. W zasadzie jest to często jedyny argument, którym się posługujemy. Czy słusznie? To zależy od osoby, ale w głównej mierze kończy się niekorzystnie dla nas. Taki wykonawca to często praktykant bez doświadczenia, który przygotował niewiele wymagających projektów w swojej karierze. To także osoba, która bardzo często nie posiada działalności oraz stara się wykonać nawet kilkanaście prostych stron w ciągu miesiąca. To sprawia, że ostateczny kształt naszego serwisu www niekoniecznie musi spełnić nasze wyobrażenia.

Druga sprawa, bardzo często jest tak, że „informatyk – samozwaniec” nie informuje klienta o postępach, problemach, zagwozdkach. Owszem, serwisy www robione są bardzo szybko, jednakże ich jakość niestety nie jest zadowalająca. Najprawdopodobniej wynika to z faktu, że osoby te nie mają dostatecznego doświadczenia bądź wiedzy, aby wykonać rzetelnie zlecenie.

Ponadto, częstą praktyką wśród wykonawców jest kupowanie domeny podając swoje dane, a co gorsze, brak poinformowania klienta o tym fakcie. Takie działania podejmują również niektóre firmy. Niby nic w tym złego, ale w przypadku kiedy stracimy z nimi kontakt, tracimy również możliwość dokonania drobnych zmian na stronie. Dodatkowo, jeśli w przyszłości chcielibyśmy zmienić design serwisu, bez dostępu do domeny nic nie osiągniemy.

Gdy już zauważyliśmy,  że brak dostępu do „własnej domeny” może spowodować znaczne straty dla działalności, dopiero wtedy następuje próba skontaktowania się z wykonawcą. Jeśli odbierze telefon, mamy połowę sukcesu, natomiast jeśli zmienił nr telefonu, wówczas musimy radzić sobie sami.

Ostatnią kwestią, jaką chcielibyśmy poruszyć, jest bezpieczeństwo serwisu www oraz zgodność strony ze standardami sieciowymi W3C (World Wide Web Consortium http://www.w3c.org). Bardzo często zauważamy, że tanie strony mają wiele błędów oraz są niezgodne z regułami wg których powinny być projektowane. Gdy strona jest poprawnie zaprojektowana, wczytuje się szybciej, prawidłowo wyświetla na urządzeniach mobilnych, a nawet lepiej pozycjonuje się w wyszukiwarkach. Duża liczba błędów natomiast znacznie pogarsza działanie witryny, a ponadto negatywnie wpływa na jej bezpieczeństwo. Serwisy internetowe z błędami są bardziej podatne na ataki hackerskie, czego należy się wystrzegać!

To może jednak firma?

Wykonanie strony internetowej przez profesjonalistów jest droższym, ale i stabilniejszym wydatkiem. Pamiętajmy, że strona internetowa wpływa na wizerunek naszej firmy i wszelkie błędy i niezgodności będą źle świadczyć o nas w oczach klientów. Wykładając określoną sumę pieniędzy mamy pewność, że projekt zostanie wykonany według wytycznych przez doświadczonych profesjonalistów. Poza tym, firma nie zniknie nam z dnia na dzień, będzie informować o postępach, a w razie wątpliwości można zgłaszać uwagi, które będą uwzględnione.

Wykupując usługę, jaką jest wykonanie strony internetowej w renomowanej firmie z bogatym portfolio, często można rozszerzyć ją o dodatkowe elementy, których student nam nie zaoferuje. Mam tutaj na myśli optymalizację strony pod konkretną wyszukiwarkę internetową, śledzenie statystyk ruchu na stronie, bonusowe środki na pozycjonowanie oraz pakiet email marketingowy. Zatem jak widać, jest wiele korzyści współpracy z firmą. W przeciwieństwie do nierzetelnego wykonawcy, firma nie  pozwoli sobie na obniżanie kosztów tworząc stronę najprostszymi i najtańszymi metodami, które na dłuższą metę mogą okazać się niepraktyczne dla działalności. Każda zmiana, wdrażany element jest ściśle konsultowany z klientem, ponieważ zadowolony klient wróci i poleci firmę swoim znajomym.

Wybierajmy zatem firmy, które są odpowiedzialne oraz mają doświadczenie we wdrażaniu projektów. Płaci się może większą kwotę, lecz jest to suma adekwatna do doświadczenia oraz jakości, jaką może zaoferować agencja. Wieloletnie doświadczenie, znajomość standardów, bycie na bieżąco z panującymi trendami, a nawet ubezpieczenie OC – są to cechy – które wyróżniają naprawdę dobrą agencję.

Pomysł na artykuł wziął się stąd, że już kilkukrotnie spotkaliśmy się z sytuacją, gdzie domena nie była zarejestrowana na klienta i musieliśmy ją odzyskiwać za kwoty od 500 do nawet 2000 zł z serwisów aukcyjnych, jak Aftermarket. Chcemy przestrzegać przed takimi sytuacjami, ponieważ domena zawsze powinna być zarejestrowana na dane działalności gospodarczej klienta. Trzeba o tym pamiętać, decydując się na współpracę przy tworzeniu serwisu.