Miesięczna obsługa Comarch ERP Optima już od 97 zł netto zadzwoń / napisz

cancel
logo ITDevelop
pobierz demo COMARCH OPTIMA
envelope

Z roku na rok znacznie przybywa liczba użytkowników korzystających z Internetu nie tylko przy pomocy komputera, notebooka, ale również ze smartfona, tabletu i innych urządzeń mobilnych. Dokonujemy zakupów, przeglądamy social media, wyszukujemy informacji o firmach. Ten ultraszybki postęp sprawia, że każdy właściciel strony internetowej musi pamiętać o jednym: o tym, aby serwis www płynnie dostosowywał się do rozdzielczości ekranu każdego urządzenia.

Spis treści

Era postpecetowa

W dobie urządzeń z ekranami o różnej wielkości, statyczne strony internetowe przestają być funkcjonalne. O ile na ekranie 10-calowego tabletu jeszcze można było dostrzec szczegóły, o tyle na ekranie typowego smartfona był z tym problem. Czasy przeglądania stron internetowych jedynie za pomocą komputera stacjonarnego czy laptopa minęły bezpowrotnie. Z danych statystycznych zebranych przez serwis gemiusRanking jasno wynika, że w lutym 2019 roku, z internetu korzystało 28.5 miliona Polaków, przeciętnie spędzając w sieci 1 godzinę i 49 minut dziennie. Najwięszką grupą użytkowników łączących się z siecią wynoszącą 42% okazały się osoby robiące to wyłącznie za pomocą urządzeń mobilnych, drugą grupą były osoby korzystające zarówno z urządneń mobilnych jak i komputerów PC, jej udział wynosił 39%, natomiast ostania grupa łącząca się z siecią wyłącznie za pomocą komputerów PC wynosiła jedynie 19% całości. Dane te dobitnie pokazują, że naszym głównym celem powinno być dostosowanie stron do urządzeń mobilnych, ponieważ to właśnie z nich korzysta najwięcej użytkowników w celu konsumowania treści.

Dane statystyczne luty 2019r. Liczba użytkowników korzystających z Internetu w Polsce Link do szczegółowych danych: http://pbi.org.pl/raporty/polscy-internauci-w-lutym-2019/

Wiele ekranów, różne wielkości – RWD

Responsive Web Design (RWD) to nic innego, jak projekt strony internetowej, której układ automatycznie dostosowuje się do wielkości ekranu urządzenia. Wyświetlane na ekranie treści skalują się tak, aby były one wygodne w odbiorze dla użytkownika. Strony responsywne cechuje uniwersalność, czego dowodem jest ich wygląd na smartfonie czy tablecie.

Tester RWD

Dlaczego warto zmienić stronę na responsywną?

Przede wszystkim dlatego, że Google wspiera strony o tej strukturze. Wszelkie sklepy internetowe, blogi, portale, które są oparte na nowoczesnej architekturze będą wyświetlać się na wyższych pozycjach. To oznacza, że przestarzałe strony muszą liczyć się z mniejszą liczbą odwiedzin.

Ponadto, posiadanie responsywnej strony www będzie oznaczało dla użytkownika, że dany sklep/firma/portal jest na czasie. Materiały, które odpowiednio skalują się do rozmiaru ekranu umożliwiają dokładniejsze i przyjemniejsze przeglądanie. Dzięki temu, firma zyska wówczas wielu nowych gości i klientów.

Responsywne strony internetowe stanowią dobrą alternatywę dla mobilnych stron internetowych, które pochłaniają więcej czasu i pieniędzy. Mobilna strona internetowa jest witryną dodatkową, która uaktywnia się urządzeniach przenośnych (więc trzeba ponieść dodatkowe koszty związane z jej tworzeniem i utrzymaniem), natomiast w przypadku stron responsywnych, wystarczy jedna wersja. Wersje mobilne stron internetowych często mają przedrostek m, który poprzedza adres URL np. http://m.wp.pl czy http://m.zalando.pl.

Czy strony responsywne mają jakieś wady?

Strony RWD posiadają obecnie jeden niewielki minus, choć dla niektórych może on nie stanowić problemu. Mianowicie, jeżeli użytkownik zażyczy sobie, aby jego obecna strona została „przemieniona” w stronę responsywną, to musi liczyć się z kosztami, które niestety przewyższają stworzenie strony internetowej od zera. Jest to kompletnie nieopłacalne posunięcie, chyba że ktoś jest mocno przywiązany do swojej obecnej strony internetowej i jest gotów poświęcić znaczną ilość pieniędzy. W innym przypadku, lepiej zaprojektować stronę od nowa, wprowadzić pewną świeżość i odmłodzić wygląd witryny. Takie zmiany zawsze wychodzą na korzyść użytkownika. Ponadto, z roku na rok zmienia się podejście do designu stron www, dlatego lepiej jest zaprojektować zupełnie coś nowego, na czasie, poprawić nawigację na stronie tak, aby serwis stał się naprawdę łatwy w obsłudze.

PODSUMOWANIE:

Urządzenia mobilne sprawiły, że przeglądanie stron internetowych nie jest już domeną komputerów stacjonarnych czy laptopów. Całodobowa obecność w sieci sprawiła, że konsumenci dokonują zakupów przez urządzenia mobilne, więc warto nie zostać w tyle i zmienić swoją stronę na RWD.