Zapewne wiele osób zastanawia się co może zrobić, aby wspomóc walkę z koronawirusem, jednocześnie pozostając bezpiecznym. Okazuje się, że jest naprawdę sporo sposobów pomocy, czego dowodzi mnogość amerykańskich inicjatyw, którym warto się przyjrzeć. Wiemy już, że możemy pomagać starszym osobom z zakupami, dbając o ich izolację społeczną, że możemy przekazywać wiedzę innym, czy też szyć maseczki dla szpitali itp., a co jakby wyjść poza lokalną społeczność i wspomóc naukowców, starających się opracować technologie, które mogą przysłużyć się globalnej społeczności?
A gdyby tak…
…pozwolić się stalkować?
Badacze z Harvardu i MIT, wraz z specjalistami z Facebooka i Ubera, stworzyli testową aplikację Private Kit, która ma za zadanie zbierać dane geolokalizacyjne, a następnie przekazać je pracownikom służb medycznych, którzy będą mogli zobaczyć jak rozprzestrzeniał się wirus, co zaś pozwoli usprawnić proces identyfikacji osób potencjalnie zakażonych. Możesz pomóc, testując aplikację i dzieląc się swoimi spostrzeżeniami; jest dostępna w wersji na Androida i iOS.
…zamienić superkomputery na prywatne?
Superkomputery, z ich możliwościami analitycznymi, okazałyby się niezwykle pomocne w opracowaniu sposobów na podejście do koronawirusa. Szkopuł tkwi w tym, że dostęp do nich jest ograniczony, a korzystanie z nich kosztowne. Na szczęście, kilka lat temu, zaangażowanym w projekt Folding@Home udało się obejść tą przeszkodę. Zebrali ochotników, którzy zgodzili się wziąć udział w badaniach; dzięki ich pomocy, lepiej rozumiemy takie choroby jak: Parkinson, stwardnienie zanikowe boczne, pląsawicę Huntingtona, i inne. Jak możesz pomóc? Wystarczy pobrać oprogramowanie ze strony Folding@Home na swój komputer, które, działając w tle podczas jego codziennego użytkowania, będzie gromadzić niezbędne dane. Ponadto, do projektu można dołączyć anonimowo, a także stworzyć lub dołączyć do istniejącej już grupy.
…nadać głos chorobom?
Ciekawym – choć nie ukrywam zdystansowania – wydał mi się pomysł startupu Voca.ai, który pracuje nad wykorzystaniem technologii analizy głosowej, aby ta umożliwiała – dzięki charakterystycznym i powtarzalnym schematom dźwiękowym – wykrywanie nietypowych chorób. Firma połączyła siły z Carnegie Mellon University i wspólnie analizują próbki głosów pobrane zarówno od osób zakażonych COVID-19, jak i zdrowych. Żeby przyłączyć się do tego projektu, wystarczy dostarczyć próbki swojego głosu oraz odpowiedzieć na kilka pytań – bezpiecznie, z poziomu swojego komputera. Voca.ai ma na celu stworzenie zdalnej, a więc bezpiecznej, a także darmowej metody wykrywania zakażeń koronawirusem. Jeśli im się uda, wyobraźmy sobie opracować podobne schematy dla innych chorób!
…odważyć się?
Posługując się tą mapą, można poczytać o badaniach, dotyczących infekcji COVID-19, które aktualnie prowadzą nasi sąsiedzi. A czemu nasz kraj nie prowadzi swoich badań…? „Jak żyć, panie premierze?” ?
…wykorzystać znajomość angielskiego?
Jeśli znasz angielski, polecam zajrzeć do arkusza Google, stworzonego przez dwóch nowojorskich kolegów, Yamini Bhandari i Prawallika Gangidi; znajdziesz w nim więcej inicjatyw, w które możesz się zaangażować. Ponadto, Amerykanie wymyślili nawet sposób jak – o ironio! – nawiązać nowe znajomości (głównie z myślą o samotnych osobach starszych) i w ten sposób, uratować siebie lub kogoś przed poczuciem osamotnienia, czy depresją itp.
A co powiecie na stworzenie takiej bazy inicjatyw, projektów, sposobów na przetrwanie akcji #zostańwdomu dla Polski? A może znacie takie miejsce w sieci, w którym można zasięgnąć podobnych informacji? I przede wszystkim – jak Wy pomagacie w tym trudnym czasie? Z przyjemnością poczytam o tym w komentarzach.
Mimo społecznej izolacji, pamiętajmy, że jesteśmy globalną wioską i razem, choćby z wnętrza naszych domów, możemy więcej !
Jeśli jesteś naukowcem bądź ekspertem dziedzin technologii, zachęcam Cię do przeczytania artykułu Deborah Stine.
Źródła
Stine, Deborah. “How to Help Science and Tech Experts With the Coronavirus Response. All you need is a phone, smartwatch, or computer.” Medium: Forge, 30th March 2020, https://forge.medium.com/here-are-the-ways-you-can-volunteer-to-help-science-and-tech-experts-with-the-long-term-7ebee1924660. Accessed 14th Apr. 2020.
Morgan, Kate. “What You Can Actually Do to Help Right Now. Places to donate, actions to take, and ways to support your community while social distancing.”Medium: Forge, 20th March 2020, https://forge.medium.com/what-you-can-actually-do-to-help-right-now-91afb961cdca. Accessed 14th Apr. 2020.