Miesięczna obsługa Comarch ERP Optima już od 97 zł netto zadzwoń / napisz

cancel
logo ITDevelop
pobierz demo COMARCH OPTIMA
envelope

Decyzja o wdrożeniu systemu ERP w firmie to bardzo poważna decyzja. Jedna z tych rzeczy, których nie należy zlecać byle komu, jeżeli chcemy, by system w pełni spełniał swoją rolę. Zanim jednak przejdziemy do kryteriów, które warto mieć na uwadze przy wyborze firmy, która przeprowadzi wdrożenie – warto zacząć od samego początku.

Czym jest system ERP?

Zanim przejdziemy do kwestii wdrożeń, warto odpowiedzieć sobie na to podstawowe pytanie – czym konkretnie jest system ERP? Najprościej rzecz ujmując to informatyczny system aplikacji, dzięki któremu można w pełni zintegrować w zasadzie wszystkie procesy, które zachodzą w firmie – od zarządzania zasobami ludzkimi, przez logistykę po produkcję. Systemy ERP są systemami bardzo elastycznymi o modułowymi, a to z kolei sprawia, że mogą być bez większych problemów zaimplementowane w przedsiębiorstwach najróżniejszego typu – tych usługowych, produkcyjnych czy handlowych, bez względu na profil działalności.

Proces wdrożenia

Teraz, gdy wiemy już czym konkretnie są systemy ERP – można zacząć myśleć o kwestii wdrożenia go do firmy. Jak do tego podejść? Załóżmy, że mamy już program – co dalej? Sam program to przecież nie wszystko, trzeba go jeszcze wdrożyć do firmy. A profesjonalne wdrożenie to rzecz naprawdę bardzo ważna – dlatego należy zlecić je odpowiedniej firmie IT. Kiepskie wdrożenie jest w stanie zniszczyć możliwości nawet najlepszego z programów. Oczywiście, niektóre firmy, w ramach szeroko pojętego, cięcia kosztów – decydują się na samodzielne wdrożenie systemu ERP, jednak należy uzmysłowić sobie, że jest to oszczędność tylko pozorna. A skorzystanie z odpowiedniej firmy IT, skorzystanie z profesjonalnej procedury wdrożenia, którą możemy zaproponować, daje nie tylko gwarancję, że cały proces zostanie przeprowadzony bezproblemowo – daje też szansę na skorzystanie ze sporego zakresu wiedzy, swoistego “know-how”, w którym specjalizuje się nasza firma.

Poznaj Navireo

Do tej pory posługiwaliśmy się tylko ogólnym terminem “system ERP”. Przyszła kolej na przybliżenie jednego, konkretnego systemu ERP. Do cełów prezentacji wybraliśmy system, w którym się specjalizujemy, bo uważamy za najlepszy i najbardziej interesujący – Navireo. Przyjrzyjmy mu się więc bliżej. W tym celu odpowiedzmy sobie na kilka pytań.

  1. Dla kogo jest Navireo? – ten system ERP najlepiej sprawdza się w firmach średniej wielkości, które zazwyczaj charakteryzują się kilkoma lub kilkunastoma działającymi jednocześnie stanowiskami. Nadaje się świetnie zarówno dla firm, które posiadają własny, wewnętrzny dział IT, jak i dla firm, które tego działu są pozbawione. W swej istocie jest systemem, który idealnie nadaje się do przedsiębiorstw, które wśród swoich wymagań mają wymóg indywidualnego podejścia oraz konieczność odpowiedniego dostosowania systemu do konretnego profilu działalności firmy oraz jej poszczególnych stanowisk.  To właśnie sprawia, że Navireo może być – i jest – z powodzeniem wykorzystywane w:
  • Sprzedaży hurtowej i detalicznej,
  • Sieciach handlowych,
  • Hurtowniach z własną siecią detaliczną,
  • Sklepach  internetowych,
  • Firmach, które korzystają ze sprzedaży na portalach aukcyjnych,
  • Sprzedaży mobilnej,
  • Działalności usługowej
  1. Jakie korzyści płyną z użytkowania systemu Navireo? – Navireo to oznaka bogatej funkcjonalności. W tym właśnie miejscu najlepiej wspomnieć o modułowości – mamy w końcu do czynienia z systemem modułowym. Moduły te oferują właściwie pełną gamę funkcji, które razem składają się na w pełni kompleksowe zarządzanie firmą – zaczynając od pełnej obsługi działu handlowego, przez wszelkiego typu operacje finansowe oraz księgowe (w tym ZUS, rozrachunki, księgi rachunkowe czy deklaracje skarbowe). Wraz z modułowością systemu w parze idzie duża łatwość w rozbudowie systemu. Tutaj po prostu trzeba wspomnieć o kolejnej ważnej rzeczy – Sferze Navireo. Sfera Navireo to rzecz niezwykle istotna – mowa tu o specjalnym interfejsowi programistycznemu, który umożliwia swobodną rozbudowę systemu oraz pełną jego integrację. Nie tylko z innymi systemami informatycznymi, ale również ze wszystkimi urządzeniami elektronicznymi, które wykorzystywane są w danym przedsiębiorstwie. To oczywiście bardzo ważna rzecz, jednak nadal nie wyczerpuje szerokiej listy korzyści. Wśród innych korzyści wymienić można na przykład:
  • Pracę wieloodziałową,
  • Bibliotekę dokumentów,
  • Dokumenty definiowalne,
  • Automatyczną aktualizację,
  • Pełną współpracę ze sklepem internetowym oraz serwisami aukcyjnymi,
  • Intuicyjny sposób obsługi

Kwestie finansowe

Podejmując rozmowy na temat wdrożenia systemu ERP nie można nie wspomnieć o kwestii finansowej tego przedsięwzięcia. Nie da się w końcu ukryć, że wdrożenie systemu ERP w firmie przyniesie szereg korzyści. Automatyzacja pracy przyczyni się przecież do podniesienia wydajności pracy wykonywanej przez pracowników, a dzięki temu obsługa klienta osiągnie niezaprzeczalnie wyższy poziom. Inwestycja w odpowiedni system ERP to inwestycja, która zwróci się szybciej, niż to się może wydawać. Jednak to nadal nie zmienia faktu, że nie wszyscy przedsiębiorcy dysponują od razu wolną kwotą, którą mogą przeznaczyć na ten cel. Na szczęście XXI wiek to wiek możliwości. Również tych finansowych. To czasy, w których brak funduszy naprawdę nie powinien zaważyć na braku wdrożenia nowoczesnego oprogramowania w firmie. Przyjrzyjmy się więc możliwościom, które przed przedsiębiorcą stawia współczesny świat:

  1. Dofinansowanie z Unii Europejskiej – w ciągu ostatnich kilku lat dofinansowania unijne, które istnieją w ramach różnych programów wsparcie gospodarczego oraz innowacji umożliwiają zdobycie pożądanych środków na rozwój firmy. Dotacje te są o tyle godne uwagi, że większość ich jest zwyczajnie bezzwrotna. Jednak żeby nie było tak różowo – należy pamiętać, że programy, z których spłynąć może do nas unijne dofinansowanie nie są dla wszystkich, poza tym często wymagają jakiegoś wkładu własnego. Dlatego właśnie zanim złożymy wniosek o dofinansowanie z Unii Europejskiej należy zapoznać się z regulaminem.
  2. Leasing – leasing to pojęcie, które obecne jest w biznesie od lat, mimo tego nadal stosunkowo niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego,że wdrożenie systemu informatycznego jako takie też może zostać wzięte w leasing, jako środek trwały. Samo podpisanie umowy leasingowej jest niezwykle proste, również oczekiwanie na decyzję nie należy do najdłuższych. Leasing to doskonałe rozwiązanie dla przedsiębiorstw, które nie są w stanie zakupić profesjonalnego systemu IT poprzez jednorazowy zakup.
  3. Kredyt technologiczny – produkt, który przyznawany jest przez banki na nowe technologie, zakup lub  wdrożenia systemów informatycznych. O konkrety warto pytać w danym banku – zasady przyznawania takich kredytów dość znacznie się od siebie różnią.

Czy warto?

Każdy przedsiębiorca sam powinien sobie odpowiedzieć na pytanie – czy warto postarać się o wdrożenie systemu ERP we własnej firmie. Z naszej strony odpowiedź jest oczywista. Dlatego zapraszamy do kontaktu wszystkich zdecydowanych i niekoniecznie zdecydowanych – chętnie odpowiemy na wszystkie pytania oraz rozwiejemy wszelkie wątpliwości, które mogły się pojawić pod wpływem lektury.