Miesięczna obsługa Comarch ERP Optima już od 97 zł netto zadzwoń / napisz

cancel
logo ITDevelop
pobierz demo COMARCH OPTIMA
envelope

Żyjemy w czasach, w których zakupy przez Internet są rzeczą oczywistą. Zakupy przez Internet szturmem podbiły serca konsumentów na całym świecie. Świat właściwie oszalał na punkcie sklepów internetowych. W samej tylko Polsce szacuje się, że zakupy przez Internet robi co drugi mieszkaniec kraju. A jeżeli zerkniemy poza granice naszego kraju okaże się, że w innych krajach wcale sytuacja nie wygląda dużo inaczej. Wystarczy wspomnieć chociażby o Korei Południowej, która doszła już do takiego momentu w swoim rozwoju, że sklepy internetowe są bardziej popularne od sklepów stacjonarnych, tradycyjnych. Zakupy w Sieci odbywają się tam na taką skalę, że powstają nawet rzeczywiste sklepy, które nie posiadają towaru – czy raczej posiadają jedynie towar wirtualny, a człowiek chodząc po nich zamawia towar dokładnie tak, jakby to robił w sklepie internetowym. Polsce do Korei Południowej jeszcze daleko. Jednak nie zmienia to faktu, że liczba naszych rodaków, którzy robią zakupy w Sieci naprawdę robi wrażenie.

Nie może więc dziwić, że również szeroko pojęty e-biznes, ze szczególnym uwzględnieniem gałęzi właśnie sklepów internetowych rozwija się obecnie na niespotykaną wręcz skalę. XXI wiek to wiek, w którym zwykło się mówić, że jeżeli czegoś nie ma w Internecie – to nie istnieje. W świetle tych informacji trudno się dziwić, że w Internecie powstaje coraz więcej sklepów internetowych. Warto dołączyć do tego świata – daje on naprawdę niesamowite korzyści szanse na ogromny rozwój. Jednak zanim się to zrobi – trzeba wiedzieć jak. Niech to małe kompendium wiedzy służy za swego rodzaju przewodnik. Zacznijmy więc od samego początku.

Wybór odpowiedniego oprogramowania

Sklep internetowy zwyczajnie nie zaistnieje bez odpowiedniego oprogramowania. A możliwości w dzisiejszych czasach naprawdę trochę jest. I właśnie ten wybór może człowieka trochę skołować na samym początku – warto więc mieć pewien drogowskaz, który wskaże możliwości danego rozwiązania. Przyjrzyjmy się więc najpopularniejszym rodzajom oprogramowania sklepu internetowego:

  1. Prestashop – chyba najpopularniejsze z rozwiązań stosowanych w przypadku sklepu internetowego. Popularność ta bierze się z prostoty rozwiązań – narzędzie należy do bardzo intuicyjnych oraz stosunkowo prostych w rozbudowie. Zawiera w sobie wszystkie te rozwiązania i funkcjonalności, które, z punktu widzenia osób prowadzących sklep internetowych, są najistotniejsze. W dodatku kolejne rozszerzenia najczęściej proponowane są w postaci gotowych modułów. W praktyce oznacza to brak ingerencji w kod w celu implementacji nowej funkcjonalności.
  2. Woocomerce – wtyczka WordPress eCommerce. Jedna z najpopularniejszych wtyczek, warto dodać. Dostępna jest za darmo i należy do bardzo prostych w obsłudze – te dwie cechy wymieniane są relatywnie najczęściej jako największe plusy tego rozwiązania. Dodatkowo posiada naprawdę mnóstwo funkcji, które są wręcz idealnie zintegrowane z WordPressem jako takim.
  3. Magento – przez wielu wskazywany jako najbardziej rozbudowany i zaawansowany system, który zalicza się jednocześnie do rozwiązań bezpłatnych. Relatywnie często wykorzystywany jest przez stosunkowo duże firmy – a wszystko przez wzgląd na naprawdę rozbudowane funkcjonalności oraz możliwości. Należy do jednego z najpopularniejszych narzędzi stosowanych na Zachodzie, jednak i w Polsce nie można mu odmówić pewnej uwagi, której zyskuje z upływem czasu coraz więcej. Choć nie da się ukryć, że na samym początku może nieco przytłaczać i wydawać się dość skomplikowany w swojej obsłudze – gdy tylko ją opanować, rozwiązanie zapewnia naprawdę szereg możliwości.

Powyższe rozwiązania dotyczą rozwiązań bezpłatnych. Jednak poza nimi można spotkać się też z szeregiem rozwiązań płatnych, którym również warto jest się przyjrzeć nieco bliżej. Opłata, którą ponosi się z tytułu korzystania z danego typu oprogramowania może być opłatą roczną, miesięczną bądź jednorazową. W rozważaniach o odpowiednim oprogramowaniu dla sklepu internetowego warto wziąć pod uwagę również:

  1. IAI Shop – jeden z najbardziej rozbudowanych rodzajów oprogramowania, które jednocześnie w pełni zintegrowane jest z wszystkimi najważniejszymi i wieloma opcjonalnymi systemami zewnętrznymi, które służą do ułatwiania bądź usprawniania sprzedaży online. Oprogramowanie pozostaje stabilne nawet w sytuacji wielu tysięcy zamówień w skali miesiąca. Gwarantuje to pełne bezpieczeństwo i bezawaryjność e-sklepu. Opłata miesięczna.
  2. Sky-Shop – istniejące od 2005 roku rozwiązanie, które dostarcza od razu gotowy sklep internetowy, wraz z zaimplementowanymi już wieloma integracjami. O integracji sklepu internetowego szerzej powiemy w dalszej części tekstu. Sky-Shop jest rozwiązaniem płatnym, ale istnieje możliwość przetestowania go za darmo przez okres czternastu dni.
  3. Shoper – jedno z najpopularniejszych rozwiązań w kategorii rozwiązań płatnych. Jest też bardzo rozbudowany, bo posiada ponad dwieście pięćdziesiąt funkcji. Jedną z jego cech charakterystycznych jest niezwykle wręcz prosty panel administracyjny. Istnieje możliwość wykupu abonamentu rocznego lub wniesienia opłaty jednorazowej.

Czy powyższa lista wyczerpuje temat oprogramowania dla sklepu internetowego? Zdecydowanie nie! Jednak daje już pewien wgląd w sytuację, która na początku może bardzo wymiernie pomóc w zorientowaniu się w sytuacji.

Wybór odpowiedniego programu magazynowego

Wiemy już co nieco o oprogramowaniu sklepu internetowego, jednak to dopiero początek drogi, która doprowadzi nas do powstania funkcjonalnego sklepu w Internecie. Równie ważną rzeczą jest również odpowiedni program magazynowy. Jako że, doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, że bez odpowiedniego programu magazynowego się nie obejdzie – warto zainteresować się niniejszymi rozwiązaniami:

  1. Subiekt GT – nowoczesny system sprzedaży. Program sprawdza się w praktycznie każdych okolicznościach, a wszystko przez prostotę i intuicyjność rozwiązań oraz bogactwo funkcjonalności. Wszystko to sprawia, że jest, statystycznie rzecz ujmując, najczęściej wybieranym systemem sprzedaży w Polsce. Subiekt GT jest programem tak wszechstronnym i sprawdzającym się w praktycznie każdych warunkach, że czyni go to praktycznie programem dla każdego. Wśród jego możliwości wyliczyć można:
  • Prowadzenie pełnej kartoteki towarów,
  • Obsługę zamówień z jednoczesną rezerwacją towarów i fakturami zaliczkowymi,
  • Pełną integrację na lini zarządzania relacjami z klientem czy też księgi przychodów,
  • Obsługę zewnętrznych urządzeń,
  • Obsługę płatności kartami kredytowymi, przedpłat oraz sprzedaży kredytowej

To tylko niektóre z naprawdę wielu oferowanych możliwości, jednak już ta króciutka lista daje pewne wejrzenie na możliwości tego programu.

  1. Subiekt Nexo – ten program z kolei w sposób kompleksowy wspiera obsługę sprzedaży w sektorze Małych i Średnich Firm. Interfejs zdecydowanie należy do tych łatwych i intuicyjnych, co z kolei bardzo mocno wpływa na przyspieszenie i ułatwienie pracy. Dodajmy do tego bardzo bogatą funkcjonalność, a już mamy program, który swoimi możliwościami powinein zadowolić zdecydowaną większość przedsiębiorców. I to bez względu na branżę.
  2. Naivero – nowoczesny system ERP, który ze swojej strony proponujemy osobom, które dysponują nieco większym budżetem. System ten cechuje się ogromną elastycznością, co z kolei sprawia, że bez najmniejszych problemów można go właściwie dowolnie rozbudowywać oraz dopasowywać do indywidualnych potrzeb danej firmy.

A co z integracją?

Mamy już pewną wiedzę na temat oprogramowania sklepu internetowego oraz systemów magazynowych. Kolejną rzeczą, o której powinniśmy wiedzieć, gdy myślimy na poważnie o utworzeniu swojego własnego sklepu internertowego jest kwestia, wspomnianej już wcześniej, integracji. Warto zwrócić na nią szczególną uwagę, bo jest to kwestia, która zdecydowanie należy do najistotniejszych dla istnienia sklepu internetowego. No dobrze, ale co konkretnie oznacza to, dość engimatyczne w końcu, stwierdzenie “integracja sklepu internetowego?” W najprostszych słowach można powiedzieć, że jest to połączenie naszego sklepu internetowego chociażby z systemem klasy ERP lub tym magazynowym. Bez tego połączenia zarządzanie całym sklepem będzie właściwie niewykonalne. Tak samo konieczna jest integracja sklepu z odpowiednim, wybranym przez nas wcześniej, systemem płatności online. I to nie z jednym takim systemem, bo w dzisiejszych czasach najlepiej jest mieć takich dwa albo trzy. Wśród najpopularniejszych systemów płatności online możemy wymienić:

  • Paypal,
  • Payu,
  • Przelewy24,
  • Dotpay

A gdy już o to zadbamy, należy zadbać również o integracje naszego sklepu z przewoźnikami, którzy będą dostarczać nasz towar. Oczywiście, można to robić za pośrednictwem Poczty Polskiej, ale warto spojrzeć prawdzie w oczy – w dzisiejszych czasach to już jednak swego rodzaju przeżytek. Dużo lepiej i bezpieczniej jest skupić się na współpracy z innymi przewoźnikami, których w dzisiejszych czasach mamy do wyboru naprawdę wielu, żeby wspomnieć chociażby UPS, GLS, Inpost wraz ze swoimi paczkomatami, Paczkę w Ruchu czy też DPD. I tutaj również nie warto jest ograniczać się tylko do jednej opcji, w sytuacji, gdy możma mieć ich kilka.

Reklama dźwignią handlu!

W dzisiejszych czasach żaden sklep nie może istnieć bez odpowiedniej reklamy. Nie inaczej sprawa wygląda w przypadku sklepów internetowych. Nie będziemy się szczegółowo rozwodzić nad kwestiami marketingowymi, bo w sposób wystarczający zrobiliśmy to już http://it-develop.pl/blog/centrum-handlowe-na-pustyni-czyli-jak-wazna-jest-reklama.html tutaj. Teraz pozwolimy sobie tylko na kilka słów na temat swoistego znaku naszych czasów – kwestii Social Media, SEO i SEM. W końcu, jak już wcześniej wspomnieliśmy – nie od dziś mówi się, że jeżeli coś nie istnieje w Internecie, to tego nie ma. Zasadę tę można zawęzić również do samych mediów społecznościowych – w dzisiejszych czasach wszystkie liczące się firmy mają w nich swoją reprezentację. I jest to stan tak normalny dla wszystkich, że zaniedbanie go może być naprawdę katastrofalne w skutkach. Równie ważne jest odpowiednie wypozycjonowanie naszego sklepu, bo bądźmy szczerzy – kto z nas zagląda chociażby na drugą stronę wyszukiwarki? Że o kolejnych nawet nie warto wspomniać. Reklama to podstawa – bez odpowiedniej reklamy w dzisiejszych czasach nic nie ma prawa utrzymać się na dłuższą metę – nie warto o tym zapominać.

Organizacja pracy w magazynie

No to mamy już chyba wszystko – mamy odpowiednie oprogramowanie, program magazynowy, zintegrowaliśmy nasz sklep z płatnościami i przewoźnikami, zadbaliśmy również o reklamę. A co z magazynem? O nim również nie wolno nam zapomnieć. Odpowiednia organizacja pracy na magazynie to podstawa. W końcu ktoś musi pakować paczki, które później trafią do klientów. Skądś musimy wziąć opakowania, musimy mieć też opracowany system efektywnego pakowania, żeby nasz towar nie uszkodził się w drodze do klienta. Warto również rozplanować dzień pracy tak, by paczki wychodziły z magazynu jeszcze tego samego dnia, w którym zostały zamówione – do godziny 12, a jeszcze lepiej do 15.  Ktoś mógłby te kwestię nazwać detalami. Być może, jednak pamiętajmy, że diabeł tkwi właśnie w szczegółach. I brak odpowiedniego zadbania o te szczegóły może zaważyć na przyszłości naszego sklepu internetowego.

Potrzebna pomoc?

Cały, opisany powyżej proces może wydawać się bardzo czaso- oraz pracochłonny. I tak jest w istocie. Dlatego warto postawić na pomoc. I to nie byle jaką pomoc, tylko pomoc firmy programistycznej takiej, jak nasza – doświadczonej i sprawnie poruszającej się po meandrach zagadnień dotyczących sklepów internetowych. W końcu jeżeli człowiek nastawia się na duży sukces – musi zbudować naprawdę ogromny mechanizm, który składa się z wielu połączonych ze sobą czynników. Nie wszyscy muszą sprawnie poruszać się w tym obszarze. Ważne, że my to robimy.