Miesięczna obsługa Comarch ERP Optima już od 97 zł netto zadzwoń / napisz

cancel
logo ITDevelop
pobierz demo COMARCH OPTIMA
envelope

Coraz więcej osób pragnie działać na własny rachunek. Coraz więcej osób przez to interesuje się możliwościami założenia własnej firmy. A XXI wiek to wiek, który naprawdę obfituje w możliwości. Jednym z ciekawszych rozwiązań jest założenie własnego start-upu.


Czym jest start-up?

Żeby zacząć rozważać ideę start-upu należy przede wszystkim zacząć ciężką pracę u podstaw. W tym przypadku – dowiedzieć się na czym w ogóle polega idea start-upu. Żeby nie musieć szukać informacji, które rozsiane są po całym Internecie, warto zapoznać się z tym swoistym kompedium wiedzy. Zacznijmy więc od początku. Czym dokładnie jest start-up?

Samo określenie nie jest bardzo stare, właściwie używane jest dopiero od kilku lat. I jak każda nowość nie posiada jeszcze sztywnych granic znaczeniowych. Jednakże, pomimo tego – odgrywa coraz ważniejszą rolę w kontekście polskiej gospodarki. Formalnie rzecz ujmując – start-up to swego rodzaju nowe przedsiębiorstwo. Jednakże tylko w pewnym stopniu. Dlaczego? Najogólniej rzecz ujmując – z dwóch powodów. Po pierwsze dlatego, że każde przedsiębiorstwo ma, musi mieć, swój cel. Tym celem najczęściej jest, oczywiście, zarabianie pieniędzy. Ze start-upem jest jednak nieco inaczej. To swego rodzaju poszukiwanie. Poszukiwanie odpowiedniego modelu biznesowego. Takiego, który okaże się najbardziej dochodowy i zapewni stabilność przedsięwzięciu, które ze swojej natury jest przecież bardzo niepewne. Aż tak niepewne, że w kontekście biznesu mówi się o start-upach, jako o przedsięwzięciach, które mają niejako w swoją strukturę wpisaną sporą szansę na porażkę. Dlaczego tak jest? Głównie dlatego, że start-upy nie wypracowały jeszcze sposobu zarabiania – ciągle poszukują nowych możliwości pozyskiwania funduszy – i wcale nie mają przy tym żadnej gwarancji, że te fundusze zdobędą. Start-up założyć jest relatywnie łatwo, samo założenie go nie generuje też wielu kosztów – to wszystko sprawia, że start-upów w skali roku powstaje naprawdę bardzo dużo. Niestety, niewiele z nich przetrwa, a jeszcze mniej odniesie prawdziwy sukces.

Pomysł na dobry start-up

Wiadomo, że nikt nie planuje założyć swojego start-upu z myślą o porażce. Każdy liczy na sukces. Jednak żeby sukces przyszedł, należy bardzo mocno obserwować rynek – jego zapotrzebowanie i zmieniające się trendy. Warto przede wszystkim wziąć pod uwagę to, że w dzisiejszych czasach, w dobie praktycznie wszechobecnego Internetu najwięcej szans na przetrwanie mają właśnie start-upy, które poruszają się w tematyce szeroko pojętego e-biznesu, a zwłaszcza nowych technologii. Statystycznie rzecz ujmując – najwięcej start-upów, którym udaje się odnieść sukces jest związana z Internetem – programami czy też aplikacjami. Można to chyba uznać za swoisty znak XXI wieku. Chociaż nie należy też zapominać o jeszcze jednym, bardzo istotnym aspekcie startu-upu internetowego – nie dość, że to określenie jest niesamowicie pojemne, to jeszcze jest… Tanie. W końcu Internet jest wszędzie, prawda? Wirtualne biznesy, szeroko pojęty e-biznes nie generuje nawet połowy takich kosztów, z jakimi wiąże się prowadzenie biznesu w świecie rzeczywistym. A cięcie kosztów dla start-upu, czyli przedsięwzięcia, które przecież dopiero poszukuje swojego modelu biznesowego, to rzecz, która jest naprawdę bardzo ważna. Dlatego właśnie pomysł to nie wszystko – najważniejsze jest odnalezienie właściwego partnera. Żaden z opisanych poniżej start-upów nie odniósłby sukcesu, gdyby nie odpowiedni partner. A w tym kontekście warto pamiętać również o nas – w końcu jeżeli szukać pomocy to tylko wykwalifikowanej.

Oni odnieśli sukces

Tyle się mówi o start-upach, które nie odniosły żadnego sukcesu, które zniknęły z rynku szybciej, niż ktokolwiek zdążył zauważyć. Jednak po drugiej stronie barykady są te wszystkie start-upy, którym się powiodło. Które osiągnęły sukces i rozwinęły się w coś bardzo znaczącego,a  już na pewno – z ugruntowaną pozycją na rynku.

1. Uber – mówiąc o start-upach nie można, po prostu nie można nie wspomnieć o Uberze i sukcesie, który odniósł. Uber zwany jest w końcu jednorożcem – tak w środowisku określa się start-up, którego wartość rynkowa przekroczyła już miliard dolarów. A według ostatnich wycen Uber wart jest pięćdziesiąt miliardów. Ta suma robi wrażenie. Czym tak dokładnie jest Uber? Jeżeli ktoś się jeszcze z nim nie spotkał, nawet teoretycznie – pora nadrobić zaległości. Uber zajmuje się usługami z zakresu przewozu ludzi. Nie jest to jednak usługa taksówkarska i nie może być tak określana – bo dzięki Uber usługi przewozu ludzi mogą świadczyć nawet kierowcy, które nie posiadają odpowiedniej licencji. Zamówienie usługi jest bajecznie proste i wiąże się z aplikacją mobilną, która, poprzez powiązanie od razu z systemem płatności, od razu pobiera opłatę za przejazd. I właściwie tyle. Właśnie dzięki tej prostocie Uber osiągnął tak porażający sukces.

2. Groupon – może nie wszyscy się orientują, jednak ten najsłynniejszy chyba serwis zakupów grupowych u zarania swoich dziejów wcale nie był serwisem zakupów grupowych. Mało tego! Właściwie balansował na skraju zamknięcia – dopóki jego założyciele nie zauważyli, że ze wszystkich oferowanych usług najpopularniejszymi są te związane właśnie z zakupami grupowymi. Groupon to też świetny dowód na to, że start-up musi być elastyczny.

3. HiProMine – przykład z polskiego podwórka. Start-up, który swój start miał pod Poznaniem pochwalić się może tym, że został zauważony i wyróżniony przez takiego giganta jakim jest Uber. I choć to dopiero początek – już można mu wróżyć wielkie sukcesy. HiProMine zajmuje się wprowadzaniem innowacji w przemysłowej hodowli owadów między innymi na cele farmaceutyczne, rolnicze czy kosmetyczne.

4. Livechat – również polski start-up, narzędzie, które umożliwia właścicielom stron internetowych na porozumiewanie się z odwiedzającymi stronę w czasie rzeczywistym. Narzędzie znane jest już i lubiane również poza granicami naszego kraju.

5. Deskdoo – to z kolei przykład start-upu, za który naprawdę warto jest trzymać kciuki. Narzędzie wirtualnego pulpitu, który przeznaczony jest do pracy zespołowej. Można wręcz powiedzieć, że symuluje on system operacyjny i zapewnia wszystkim pracującym nad danym projektem kontrolowanie na bieżąco tego, co robią inni. Zaprezentowany został na Viva Technology w Paryżu.

6. SOC Prime – tu z kolei mamy do czynienia ze start-upem ukraińskim, który bazuje na ochronie przedsiębiorstw, przed coraz częstszymi zagrożeniami związanymi z cyberprzestępczością. Warto mu kibicować.

Jak widać – start-upy, którym się powiodło, związane są z najróżniejszymi dziedzinami, jednak większość związana jest z Internetem. Internet to nieprzebrana skarbnica możliwości. Z odpowiednią pomocą można w nim osiągnąć naprawdę wiele.