Niemożność zapewnienia prawidłowej obsługi zamówień, dla wielu firm jest największą barierą hamującą wzrost przedsiębiorstwa. Narastająca sprzedaż oraz coraz większe stany magazynowe, mogą poddać ciężkiej próbie nawet całkiem sprawnie działający system magazynowy.
Każdy sprzedawca w branży e-commerce musi w pewnym momencie zadbać o usprawnienie całego procesu realizacji zamówień. Idealnie w tym zadaniu sprawdzają się wszelkie rozwiązania typu WMS (ang. Warehouse Management System, Magazynowy System Informatyczny). Pozwalają one na sprawne zintegrowanie praktycznie każdego aspektu funkcjonowania magazynu z centralnym systemem informatycznym.
WMS ma za zadanie zmaksymalizowanie wszelkich procesów związanych z przyjmowaniem zamówień, dokonywaniem przesunięć towarów, inwentaryzacjami, przyjmowaniem zwrotów, reklamacjami, utylizacją zużytych opakowań, procesem pakowania i wreszcie przekazywania zamówienia do wysyłki. Ma na celu najbardziej efektywne wykorzystanie przestrzeni magazynu oraz optymalne planowanie kolejnych czynności pracowników.
Spis treści
- Dla kogo jest system WMS?
- Kiedy firma musi wdrożyć WMS?
- Korzyści z wdrożenia magazynowego systemu informatycznego
Dla kogo jest system WMS?
Każda firma funkcjonująca w branży e-commerce notuje znaczny wzrost wydajności funkcjonowania magazynu, po zaimplementowaniu systemu WMS. Obecnie, aby utrzymać konkurencyjność i nie pozostać w tyle za innymi firmami w branży, w zasadzie każde średnie i duże przedsiębiorstwo będzie musiało wcześniej lub później wdrożyć WMS.
Dla firm, które już teraz borykają się z zatorami oraz trudnościami z wyrobieniem się w wysyłce zamówień, WMS jest w zasadzie jedynym sensownym rozwiązaniem.
Sprawnie działający system logistyki i zarządzania magazynem, będzie w najbliższych latach jednym z wiodących trendów w branży e-commerce. Tylko firmy oferujące najwyższą jakość usług oraz zdolne do nieustannego skalowania swoich biznesów, będą zdolne do dalszego zwiększania swoich udziałów na rynku.
Kiedy firma musi wdrożyć WMS?
WMS będzie coraz popularniejszym rozwiązaniem, ponieważ zwyczajnie pozwoli firmom na zwiększenie sprzedaży, optymalizację kosztów działania magazynu, a w konsekwencji na większe przychody. Jego wdrożenie będzie się po prostu firmom opłacać.
Jednocześnie nieustannie zmieniają się oczekiwania klientów. Obecnie standardem staje się bardzo szybka dostawa towaru. Najwięksi giganci w branży e-commerce zaczynają eksperymentować z opcją dostawy jeszcze w tym samym dniu, w którym złożono zamówienie.
Od lat firmy zajmujące się sprzedażą internetową uczestniczą w swoistym wyścigu technologicznym.Przedsiębiorstwa, które myślały niekonwencjonalnie i wdrażały nowinki najszybciej, osiągnęły największy sukces. Tak też będzie z WMS.
Korzyści z wdrożenia magazynowego systemu informatycznego
System WMS pozwala na sprostanie coraz większym wymogom, jakie niesie branża e-commerce oraz oczekiwania klientów. Alternatywą dla WMS jest nieustająca niepewność co do możliwości szybkiego i efektywnego zrealizowania zamówień.
WMS pozwala także na uniezależnienie efektywności działania magazynu od kompetencji, wiedzy i doświadczenia pracowników. To system jest wyposażony we wszelkie niezbędne dane i wiedzę.
Poniżej przedstawiono podstawowe korzyści z wdrożenia systemu WMS.
Maksymalizacja efektywności pracowników
Wdrożenie WMS pozwala na optymalne i najbardziej efektywne zarządzanie pracą i czasem pracowników. Na bieżąco tworzy i optymalizuje mapę rozmieszczenia towaru w magazynie.
System zarządza każdą czynnością wykonywaną przez pracownika, mierzy czas w jakim pokonuje dany dystans oraz zapisuje jego bieżącą lokalizację. Pracownik nie musi wiedzieć w jakim miejscu znajduje się aktualnie produkt, który musi odnaleźć. Tak samo nie musi planować rozkładu towaru podczas dostaw lub wewnętrznych przesunięć. Całą tę wiedzę ma inteligentny system WMS. Pracownik wykonuje tylko powierzone mu zadania.
Korzyścią z takiego stanu rzeczy jest praktyczne wyeliminowanie tzw. ludzkiego błędu. Dodatkowo istotnie zostaje zredukowany okres wymagany do przysposobienia pracownika do nowego stanowiska pracy.
Jedno zamówienie realizuje kilku pracowników
W tradycyjnym systemie magazynującym, za realizację pojedynczego zamówienia odpowiada zazwyczaj jeden pracownik. W przypadku większych zamówień oraz dużej przestrzeni magazynowej, znacznie wydłuża to czas jego realizacji.
System WMS umożliwia automatyczne skoordynowanie pracy wielu pracowników, którzy w tym samym czasie mogą zająć się kompletowaniem danego zamówienia. System odpowiednio instruuje tych pracowników, którzy są w stanie w jak najszybszym czasie odnaleźć i dostarczyć daną pozycje z zamówienia. Pozwala to na znaczne skrócenie czasu, w jakim zostanie ono całkowicie skompletowane i przekazane do pakowania.
System WMS pomaga optymalnie rozmieścić towar
Tradycyjne systemy magazynowania w niewielkim stopniu dbają o optymalne rozmieszczenie towaru. Nawet kadra menadżerska, która posiada najszczersze chęci, nigdy nie będzie w stanie dynamicznie zarządzać rozmieszczeniem towaru w magazynie tak jak system WMS.
Magazynowy system informatyczny na podstawie historii sprzedaży, czasu przejścia pracowników do danego miejsca w magazynie, trendów i prognozy zamówień na najbliższe dni, jest w stanie na bieżąco wskazywać optymalne ulokowanie towaru oraz zarządzać stanem magazynowym.
Jakość pracy
Dzięki temu, że magazyn funkcjonuje efektywnie i sprawnie, wszystkie zamówienia są realizowane na czas. Pracownicy nie muszą dłużej zostawać w pracy, aby wyrobić się z zamówieniami. Dzięki temu mają więcej czasu dla siebie oraz rodziny.
WMS to także większy spokój dla kadry menadżerskiej. Dzięki automatyzacji funkcjonowania magazynu, rzadziej dochodzi do sytuacji kryzysowych, które wymagają natychmiastowej interwencji.
Zadowolenie klientów
System WMS bezpośrednio przekłada się na zadowolenie klientów i korzystny w ich oczach wizerunek marki. Szybkość wysyłki jest doceniana przez klientów, z kolei jeżeli będą czekać zbyt długo lub jeszcze gorzej, dostaną towar niezgodny z zamówieniem, to najprawdopodobniej zniechęca się i nie dokonają kolejnych zakupów.
Zgodnie z najlepszymi praktykami wysyłki towarów, w dobrym guście jest dołączenie do przesyłki liściku z podziękowaniem oraz jakiegoś gratisu. System WMS pozwala całkowicie zautomatyzować także ten proces.
Rezultatem wdrożenia WMS jest możliwość szybkiej realizacji każdego zamówienia, oszczędności z tytułu efektywniejszego wykorzystania czasu pracy magazynierów oraz powierzchni magazynowej. WMS to także mniejsza ilość pomyłek, a w konsekwencji mniej zwrotów i reklamacji. W efekcie oznacza to wyższą jakość pracy pracowników oraz zadowolonych klientów.